Yorum Hırsızlığı

, , 4 comments

Merhabalar
Bugün tatsız bir konu hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Son zamanlarda birçok arkadaşımın ve benim de başıma gelen bir durum olan yorum hırsızlığı...
Çarşamba günü instagram hesabıma düşen bir mesajda bir hesabın benim yorumumu birebir alıp kendisinin yorumu olduğunu iddia ederek hesabında paylaştığını söylüyordu. İlk olarak büyük bir şaşkınlık yaşadım. Bahsi geçen kişi binlerce takipçisi bulunan bir hesaptı ve gerçekten benim 7 Mayıs tarihinde Üst Kattaki Deli Kadın kitabı için yazıp yayınladığım yorumun son bölümünü alarak kendisi yazmış gibi yaklaşık 20 gün sonra paylaşmıştı. 

Uyarı için mesaj attığımda hiçbir şekilde yanıt alamadım. Üzerinden biraz zaman geçtiğinde ise hesabının gizliye alındığını gördüm.Durumu arkadaşlarıma anlattığımda ise bu kişinin daha önce de böyle şeyler yaptığını yani ilk olmadığımı öğrendim. Bu durum şaşkınlığımı daha da arttırdı. Ve bu duruma sessiz kalmamam gerektiğini anladım.
İnstagram hesabımda bu kişiyi ifşalayarak dikkat çekmeyi ve bu şahıs tarafından kandırılan takipçilerin gerçekleri görmesini amaçladım. Birkaç saat sonra tanımadığım birçok kişiden destek gördüm ve gerçekleri büyük bir kesime duyurduk. 
Bu kişi ise hesabının çalındığını iddia ederek, birçok kişiye iftira atarak suçunu örtbas örtmeye çalıştı.  Uzun uğraşlar sonucu hesabını kapattırmayı başardık.

Aynı kişi tarafından 2 kez yorumu çalınan Elmas Pırıltıları blogunun sahibi Elmas abla ile konuştuğumda şaşkınlığım katlanırken, önerisi üzerine bu yazıyı yazma kararı aldım. 

Kapatılan hesabın yeniden aktif olduğu haberini alınca üzüldüm ve hemen bu yazıyı yazmaya koyuldum. Lütfen bu tarz insanlar konusunda dikkatli olun. Hepimizin başına gelebilecek bu durum karşısında sessiz kalmayalım ve tepkimizi gösterelim!
***
Not : Elmas Pırıltıları'nın bu durum hakkındaki yazısı ; Yine Mi Yorum Hırsızlığı ?

Konuyla ilgili etkileşime geçmek isterseniz ; morduslerkitapligi@gmail.com 'dan bana ulaşabilirsiniz.
4 yorum:

 1. Çok çok iyi yaptın. Bir kişi okusa bilir ve bilinçlenir. Yaptığı yanına kar kalmasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim amacımda her mecrada duyurarak bu tarz pisliklerin temizlenmesini sağlamak. Kitapların böyle işlere alet edilmesi gerçekten beni üzüyor. Dilerim bunun önüne geçebiliriz Elmas abla.

   Sil
 2. Maalesef instagramda İşin kolayına kaçan ve samimiyetsiz kişiler çok fazla. Böyle durumlarda sessiz kalınmaması en güzeli. İyi ki bu olayı yazdınız. Ne kadar fazla kişinin haberi olursa, böyle insanların sosyal medyadan uzaklaşması sağlanabilir diye düşünüyorum. Her türlü emek hırsızlığına karşıyım.

  YanıtlaSil
 3. Taklitler asıllarını yaşatır. Saygılar.
  www.bayspak.com

  YanıtlaSil