Sürgün Çocuklar - Margaret Peterson Haddix | Kitap Yorumu

, , No Comments

Kitabın Özgün Adı : Children of Exile 
Yazarı : Margaret Peterson Haddix 
Çevirmeni : Selen Ak 
Yayınevi : Go! Kitap 
Sayfa Sayısı : 308 
Seri : Children of Exile #1

 Yetim Değilmişiz Meğer…  Daha küçücük birer bebekken Fred adındaki yetişkinler tarafından güvenlikleri için anne ve babalarının yanından alınıp Fredkent'e getirilen çocuklardan biri olan Rosi, geçen on iki yılın ardından küçük kardeşi Bobo ve diğer çocuklarla birlikte ailelerinin yanına geri gönderileceklerini haber alır. Bir yandan yıllar sonra gerçek evlerine, gerçek anne ve babalarına kavuşacakları için heyecanlanırken bir yandan da alıştıkları hayatı ve Fred anne-babalarını bırakacakları için üzülüp endişelenen Rosi, yeni evlerine vardıklarında endişelerinde pek de haksız olmadığını görür. Yıllardır ayrı kaldıkları yuvaları hiç de beklediği gibi değildir, gerçek anne ve babaları da öyle. Fredler tarafından, diğer tüm çocuklar gibi, sonsuz bir anlayış ve şefkatle büyütülen Rosi, gerçek anne ve babasının ona düşman gibi davranıp şiddete başvurmaktan hiç çekinmediği bu ürkütücü yerde küçük kardeşi Bobo'yu korumaya ve gerçekte neler olup bittiğini ortaya çıkarmaya kararlıdır. Ne var ki gerçekler on iki yaşındaki bir çocuğun anlayamayacağı kadar korkunçtur. 


Go! Kitap'ın son dönemde çıkardığı kitaplar gerek kapak tasarımları gerekse konularıyla ilgimi çekiyor. Bu kitaplardan bir tanesi de Sürgün Çocuklar; kapağını görür görmez okunacaklar listeme eklemiştim. :)
***
Fredkent'te, Fred anne-babaları tarafından güvenli bir şekilde yetiştirilen çocuklar, bir gün gerçek anne-babalarına kavuşacaklarını öğrenir. Bir yandan gerçek evlerine dönecekleri için sevinçliyken diğer yandan Frend ailelerini ve oradaki evlerini geride bırakacakları için üzgündürler. Uçağa bindirilip evlerine gönderildiklerinde hiç beklemedikleri bir manzarayla karşılaşırlar. İşte asıl olaylar buradan sonra başlıyor. Aileler çocuklarına çok tuhaf davranıyor, "onlarca senedir ayrı kaldığınız çocuklarınıza böyle bir davranıyorsunuz!" diyerek bolca kızdığım zamanlar oldu. Yazarın dünyamızın olması gereken "iyi" kısmını temsilen Fredleri , karşıt olarak "kötü" kısmı temsilen aileleri yazdığını düşünerek okudum açıkçası ama öyle şeyler yaşanıyor ki.. 
Olayların çözüme ulaştığını düşündükçe yeni olaylar ortaya çıktı."Acaba şimdi ne olacak?", "Yok artık!" düşünceleri eşliğinde sayfaları çevirirken bir baktım ki kitap bitmiş ve ben çok yanlış şeyler düşünmüşüm. :) Yazar değişik bir kurgu denemiş bana göre..  Anlatım olarak da akıcıydı, az önce de belirttiğim gibi kitabın ne zaman bittiğini anlamadım bile.:)
Okurken kitabın seri olduğunu bilmiyordum fakat bitirdikten sonra bu kitap burada bitmez kesin devamı vardır diye düşünerek araştırdığımda gerçekten de seri olduğunu öğrendim. Sanırım devam kitabı henüz çıkmamış, umarım en kısa zaman da çıkar. Bizde okuyup devamında neler olduğunu öğreniriz. :)
Kitaba Puanım : 4/5♥


0 yorum:

Yorum Gönder