Ezgi Bağcı (Alisa Samira) | Röportaj

, ,
Merhaba! :)
Birkaç gün önce yorumunu yayınladığım Hançer Gölge kitabının yazarı Ezgi Bağcı ile sizler için bir röportaj gerçekleştirdik. Biz röportajı gerçekleştirirken büyük bir keyif aldık umarım sizde okurken keyif alırsınız :)

Öncelikle  bize biraz kendinden bahseder misin? Ezgi Bağcı kimdir? Günlük hayatında neler yapar?

-En zorundan mı başladık? :) 24 yaşında nefes alır gibi yazan ve deli gibi okuyan; aynı zamanda hayatını kurmaya çalışan birisiyim. Şu an bir yıl sürecek olan bir stajın başlangıcındayım. Onun dışında dizilerim ve animelerimle yuvarlanıp gidiyorum. :) Günlük hayatım bazen çok monoton, bazen de hele dostlarımlaysam oldukça maceralı oluyor. :)

Kendini “nefes alır gibi yazan” biri olarak tanımladın. Peki yazmaya nasıl başladın? Yazdıklarının kitap olabileceğini düşünmüş müydün?

-Yazmaya çok küçükken başladım aslında ama kurgularım başladığında ortaokuldaydım. Hayal gücümün içinde boğulmaktansa en azından yazayım da bir işe yarasın diye düşündüm mü bilemem ama yaklaşık 14 yaşlarındaydım. Kitap olacağını düşünmüştüm evet, hayalim hep buydu zaten. Başka bir şey olmadı. Ama bunun 24 yaşında olacağını düşünmemiştim.Belki hayatımı kurup da, emekliye ayrıldığım zamanlarda… Şimdi bakıyorum da her şeyin başlangıcı insanın kendisine inanması… İnandıkça hayaller gerçek olur.

 Bu konu da gerçekten şanslısın , tabiri caizse hayata atılmaya yeni adım atmışken hayallerini de gerçekleştirebilmişsin. :) Kurgularının başladığında herhangi bir yazar ya da eserden etkilendin mi?

-Elbette etkilendim, kim etkilenmemiştir ki? Bizim furyamız Harry Potter’dı… İlk kurgularım, ki onları kendime saklarım, üzerindeki Harry Potter etkisi oldukça fazladır. :)

İlk kurgularını kendine sakladığını söyledin. Yazdıklarını birileriyle paylaşmaya nasıl karar verdin ve bu nasıl gerçekleşti?

-Forumlarda yazmaya başladım. Hayran hikayeleri okuyordum ve ben de denemek istedim. Uzun süre Harry Potter fanfictionları yayınladım. Özgün hikayelerimi iste çok sonraları paylaştım. İnternet ortamına pek fazla güvenmiyordum.

Şimdilerde Wattpad’de yazıyorsun, bu güveni nasıl kazandın?

-Özgünleri yayınlamam Wattpad’den öncesine dayanıyor. :) Arkada özgün yazdığımı bilip de bunları yayınlamamış olmama kızan arkadaşlarımın azarları ve artık insanların gerçek beni görmesini istemem. Wattpad ise benim yayınlamaya geri dönüşüm oldu. Bir süre ara vermiştim hikayeleri yazmaya…

Peki Wattpad’i nasıl keşfettin ?

-Wattpad’i Sahra’nın yazarı, Burcu Demet sayesinde keşfettim. Bir gün kurgularımızı tartışıyoruz; hikayelerini yayınladığı platformdan bahsedince, merak edip ben de damlayayım dedim. İyi ki de damlamışım. Hayallerime ulaştırmasının yanında birçok dostluk da kazandırdı bana. :)

Bence de iyi ki damlamışsın yoksa güzel hikayelerinden mahrum kalacaktık. :) Bize birazda kitabın Hançer Gölge’den bahseder misin?

-Hançer benim için, fantastik hikayelerim arasında bir denemeydi aslında. Biraz da böyle karakterlerin nereye götüreceğini merak ederek başladım. Duygusuz bir adamın ve her şeyini kaybetmiş bir kadının buluşması… Zaten sadece ikisini yazmadım, arkadaki olaylar, çevrelerindeki insanlar, tüm duygular ve o duyguların buluşmasıyla Hançer ortaya çıktı. :)


Yorumumda da bahsetmiştim, beni şaşırtan bir kurgusu var. Tam her şey çözüldü diye düşünürken fark ettim ki olaylar yeni başlıyor ama kitap bitmiş… Hikayenin devamında nelerle karşılaşacağız?

-Devam kitap bizi Hançer’in geçmişine ve yapbozun tamamlanmasına götürüyor. Ve yan karakterlerin maceraları… Çoğu kişinin Esra ve Alvino’yu merak ettiğinin de farkındayım. Güzel aşklar bekliyor diye düşünüyorum.Yazmaktan zevk aldığım çok yer var. :)

İlk kitabı aratmayacak bir devam kitabı geliyor anlaşılan. :) Peki bu serinin son kitabı mı olacak yoksa devam etmeyi düşünüyor musun?

-Serinin son kitabı, evet. En azından şu an için ama gelecek için açık kapılar bırakacağım. Belki Melek ve Hançer için değil ama başka karakterler için… :)

Tekrar Hançer Gölge’ye dönecek olursak, kitap olmasına nasıl karar verdin? Bu süreçte neler yaşadın? Biraz bahsedebilir misin?

-Kitap bittiğinde bir şeyler yapmak istedim. Ondan sonra zaten kitap olması için Postiga’yla anlaşmamız ve kitabın çıkış süreci 2 ay kadar kısa ama azıcık sancılı geçti benim açımdan. Bir yandan okulumu bitirmek için uğraştığım sınavlarım bir yandan kitabı düzenleme, kapak seçme… Gerçekten azıcık delirdiğimde, dostlarımı delirtme noktasına geldiğimde oldu… :) Ama her şeye değdi.Zaten hepsi tatlı zorluklar, heyecanlardı.

Hançer serisi dışında Wattpad’de birçok hikayen bulunmakta. Bunlardan mutlaka kitap olarak basılmalı diye düşündüğün bir hikayen var mı?

-Böyle sorulmaz ama pat diye. :) Mutlaka basılmalı diye düşündüğüm yok ama umduğum var. Ama insan çocuklarını nasıl ayırır? Yine de bir sıra verirsem, Hançer’den sonra Bahar’ı isteyebilirdim. :)

İlk sorumda kendinden bahsederken deli gibi kitap okuduğunu söylemiştin. Ne tarz kitaplar okuyorsun?

-Her tarz okuyorum.Ayrım yapmam, ha zevk alıp almamak ayrı ama kitabın ayrımı olduğuna inanmam. Kitaplığımda klasiklerden felsefeye, fantastikten historicallara kadar hepsi vardır. Bir kitabı küçümsemek dünyayı küçümsemektir bana göre…

Enler anketime geçmeden önce son sorum; kitap alırken nelere dikkat edersin? Kriterlerin var mıdır?

-Genelde arka kapak yazısına dikkat ederim. Ve içinden bir sayfa açıp beni çekip çekmediğine… Onun dışında takip ettiğim yazarlar var elbette, onların kitaplarını kaçırmamaya uğraşırım. Arada da internet sitelerinden takip eder son çıkan kitapları listelerim. Ve listem sonsuzluğa doğru sıralanır. :)

Hangimizin sıralanmıyor ki dediğinizi duyar gibiyim? :) 


ENLER
En sevdiğin kitap?
-Tek bir tane mi? Ama haksızlık bu… Jane Austen – Emma
En sevdiğin yazar?
-Tolkien
En sevdiğin film?
-Tüm fantastikler desem olmuyor değil mi? :) Yüzüklerin Efendisi Serisi
En sevdiğin şarkı – şarkıcı?
-Şarkı / Arnavut Kaldırımı
-Şarkıcı / Leman Sam
En sevdiğin yemek?
-Karnıyarık
En sevdiğin renk?
-Mavi
En sevdiğin hayvan?
-At, tam bir deliyim bu konuda. :)Benim sorularım bu kadar, zaman ayırıp sorularımı yanıtladığın için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok keyifli bir röportaj oldu. :) Senin eklemek istediğin bir şey var mı?


-Ben de teşekkür ederim, çok eğlendim. Ne ekleyeyim ki, her şey çok güzeldi. Okuyan herkese mutluluklar dilerim, umarım onlar da bizim kadar keyif almışlardır. :)